Contact Us | 中文
About GRCB

Board Of supervisors

The Board of Supervisors of our Bank comprises nine Supervisors, including three employee Supervisors, three shareholder representative Supervisors and three external Supervisors. In accordance with the Articles of Association, the Supervisors are elected for a term of three years and can be re-elected upon expiration of the term of office. The cumulative term of an external Supervisor shall not exceed six years. 

 

 

Mr. LIU Wensheng, aged 48, was appointed as chairman of the Board of Supervisors and an employee Supervisor of the Bank in November 2012.

Mr. Liu joined our Bank in November 2012 and had served as president of Information and Technology Management Department of our Bank from October 2014 to February 2015, being successively in charge of Information and Technology Department, Operational Management Department, Centralized Operation Department, E-banking Department, E-commerce and Process Bank Project Team, Information and Data Center, Customer Service Center, Anti-money Laundering Center, Development Center, Operation and Maintenance Center and Security Department.

Mr. Liu graduated from Northeast Normal University (Jilin, China) in June 2004, majoring in political economics, and obtained a master's degree in economics. In addition, Mr. Liu obtained the qualification of senior economist accredited by Jilin Branch of China Construction Bank Corporation in January 2004.

 
 
Mr. XIAO Shilian,aged 45, was appointed as an employee Supervisor of our Bank in August 2016 and had served as general manager of Finance and Accounting Department of our Bank and chief financial officer of our subsidiary Zhujiang Financial Leasing Co., Ltd. in February 2016 and July 2016 respectively.

Mr. Xiao joined our Bank in December 2010. He had served as deputy general manager of Financial Planning Department of our Bank from December 2010 to March 2012, being mainly responsible for the financial accounting work, person-in-charge of Management Accounting System Project Team from March 2012 to February 2013, being mainly responsible for the development of management accounting system, deputy general manager of Financial Planning Department of our Bank and person-in-charge of Management Accounting System Project Team from February 2013 to February 2014, being mainly responsible for plan assessment, assets and liability management, financial accounting and statistics. He was also chief senior manager of Finance and Accounting Department of our Bank, person-in-charge of Management Accounting System Project Team and person-in-charge of Performance Appraisal System Project Team from February 2014 to December 2014, being mainly responsible for financial accounting, management, accounting and performance appraisal and assistant to president and chief financial officer of our subsidiary Zhujiang Financial Leasing Co., Ltd. from December 2014 to February 2016, being mainly responsible for the preparatory work of the company establishment and corporate finance and business innovation of the company after its establishment. Prior to joining our Bank, he had successively served as senior tax consultant of the tax department of Deloitte Touche Tohmatsu, manager of Guangzhou office ofPricewaterhouseCoopers International Trade Consulting (Shanghai) Limited, and senior manager of tax department of Guangzhou office of Ernst & Young (China) Enterprise Advisory Limited from September 2004 to November 2010.

Mr. Xiao graduated from Hunan Institute of Economics and Finance (currently known as Hunan University) (Hunan, China) in June 1999, majoring in statistics, and obtained a master's degree in economics. He graduated from Sun Yat-sen University in June 2004, majoring in enterprise management, and obtained a doctor's degree in management. He had obtained the qualification of international internal auditor accredited by China Institute of Internal Auditin November 2001 and the qualification of accountant accredited by CPA Examination Committee of Ministry of Finance of the PRCin December 2000. In addition, Mr. Xiao obtained "Second Prize in Management Accounting System with the Core of Full-cost and Multi-dimensional Profit Accounting for Small and Medium Banks" awarded by Guangdong Enterprise Management Modernization Achievement Evaluation Committee in November 2014.

 
 

Ms. HE Heng, aged 46, was appointed as an employee Supervisor of the Bank in August 2016 and a general manager of Performance Management Department in February 2016.

Ms. He joined our Bank in March 2015. She had served as assistant to president of our subsidiary Zhujiang Financial Leasing Co., Ltd. from March 2015 to July 2015, being mainly responsible for Asset Management Department, Comprehensive Management Department and compliance work and deputy general manager of Performance Management Department from August 2015 to February 2016, being mainly responsible for the comprehensive work of Performance Management Department. Prior to joining our Bank, she had successively served as deputy principal staff member, principal staff member, assistant consultant and deputy chief of policy and regulation section of CBRC Guangdong Office (currently known as business innovation supervision and cooperation section) and deputy chief of business innovation supervision and cooperation section from November 2003 to March 2015, being mainly responsible for the supervision of banking innovation business. She had held a number of positions in PBoC Guangzhou Branch from July 1999 to November 2003, including staff member and deputy principal staff member of monetary credit and statistics department of operation supervision division, deputy principal staff member and principal staff member of foreign bank and other financial institutions supervision department, being mainly responsible for monetary credit management, financial statistics and the supervision of foreign banks in Guangdong.

Ms. He graduated from Hunan Institute of Economics and Finance (currently known as Hunan University) in June 1999, majoring in international trade, and obtained a master's degree in economics. In addition, Ms. He obtained the qualification of economist accredited by PBoC Guangzhou Branch in August 2002.

  
 

Mr. HUANG Yong,aged 52, was appointed as a shareholder representative Supervisor of our Bank in May 2014.

Mr. Huang has served as vice chairman and general manager of Guangzhou International Group Co., Ltd.(currently known as Guangzhou Vanlead Group Co., Ltd.) since July 2013, being mainly responsible for the production operation and strategy development. Prior to that, he had served as vice chairman of the board of supervisors of Guangzhou Port Company Limitedfrom January 2011 to November 2016,deputy general manager of Guangzhou Port Group Co., Ltd.from February 2006 to June 2013 and assistant to general manager from May 2005 to January 2006 and general manager of Guangzhou Port Xinsha Stevedoring Co., Ltd.from January 2002 to February 2006.

Mr. Huang graduated from Northern Jiaotong University(currently known as Beijing Jiaotong University) (Beijing, China) in July 1986, majoring in computer technology, and obtained a bachelor's degree in engineering. He graduated from Northern Jiaotong University in May 1989, majoring in system analysis, and obtained a master's degree in engineering. He graduated from Beijing Jiaotong University in January 2008, majoring in transportation planning and management, and obtained a doctor's degree in engineering.

 

 

Mr. LU Lian, aged 47, was appointed as a shareholder Supervisor of the Bank in December 2009 and has served as director of Xinyang Zhujiang County Bank Co., Ltd., being a subsidiary of the Bank, since March 2012.

Mr. Lu has served as chairman of Guangzhou Goldvole Investment Group Co., Ltd.since April 2010, chairman of Guangdong Hujing Jinge Food Co., Ltd.since March 2008, general manager of Guangzhou Goldvole Estate Co. Ltd.since June 2000. Prior to that, he had served as chairman of Guangzhou Goldvole International Hotel Co., Ltd.from July 2005 to July 2016 and general manager of Guangzhou Goldvole Trade Development Co., Ltd.from July 1996 to November 2015.

Mr. Lu graduated from Sun Yat-sen University at associate's level in June 2009, majoring in operational management (correspondence education).

 

 

Mr. ZHANG Dalin, aged 38, was appointed as a shareholder representative Supervisor of our Bank in May 2014.

Mr. Zhang established Guangzhou Fengle Fuel Co., Ltd. in September 2004 and has served as president since its establishment. He established Guangdong Fengle Group Co., Ltd.in March 2011 and has served as executive director and president since its establishment. He established Guangdong Zhengpeng Creature Energy Science and Technology Co., Ltd.in September 2011 and has served as executive director since its establishment.

Mr. Zhang graduated from Hunan Agricultural University(Hunan, China) at bachelor's level in January 2008, majoring in business administration (correspondance education). In addition, Mr. Zhang now serves as a member of the 15th Congress of Guangzhou Municipal People's Congress, a member of the 2nd Session of Chinese People's Political Consultative Conference Guangzhou Zengcheng District Committee, executive vice president of Zhongguancun Equity Investment Association and executive vice president of Guangdong Province Venture Capital Association.

 

 

 

Mr. MAO Yunshi, aged 70, was appointed as an external Supervisor of our Bank in September 2016.

Mr. Mao had served as an independent non-executive Director of our Bank from December 2009 to August 2016. He has served as professor and doctoral tutor of School of Management of Sun Yat-sen University and director of Enterprise and Market Research Center since July 1992. In addition, Mr. Mao has served as independent director of Guangxi Beibu Gulf Bank Co., Ltd.since August 2016, and independent director of China Resources Sanjiu Medical & Pharmaceutical Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000999) since June 2011, independent director of Shenzhen Jasic Technology Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300193) from February 2010 to January 2016 and independent director of Guangzhou Baiyunshan Pharmaceutical Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000522) from May 2002 to May 2008., stock code: 000522) from May 2002 to May 2008.

Mr. Mao graduated from Catholic University of Leuven (Belgium) in March 1983, majoring in business administration, and obtained a master's degree in business administration. He obtained a doctor's degree in economics from Wuhan University in August 1993. He obtained the title of "Distinguished Social Scientist in Guangdong Province" awarded by Propaganda Department of Guangdong Provincial Party Committee of the Communist Party of China and Guangdong Social Sciences Association in December 2015. In addition, Mr. Mao now serves as a member of the 12th Session of the National Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference.

 

 
Mr. SHAO Baohua, aged 47, was appointed as an external Supervisor of the Bank in May 2014.

Mr. Shao has served as executive director and chairman of Guangzhou Huadu Huanyang Trading Co., Ltd.since April 1995. Prior to that, he had served as chairman of Guangzhou College of Technology and Businessfrom September 2000 to May 2014 and principal of Guangzhou Huadu Huanyang School of Commercefrom April 1995 to May 2000.

Mr. Shao graduated from Peking University(Beijing, China) at master's level in July 2006, majoring in international relation. He graduated from Jinan University in June 2012, majoring in international relation, and obtained a doctor's degree in law. In addition, Mr. Shao had served as a member of the 14th Congress of People's Congress of Guangzhou Huadu District and now serves as a member of the 9th Session of Chinese People's Political Consultative Conference Guangzhou Huadu District Committeeand a member of the 14th Congress of Guangzhou Municipal People's Congress. 

 
       
                                           Mr. CHEN Dan, aged 50, was appointed as an external Supervisor of the Bank in September 2016.
Mr. Chen has served as chairman of Guangdong Evergreen Conglomerate Co., Ltd.since July 1998 and chairman of Guangdong Evergreen Feed Industry Co., Ltd.since December 1995. Prior to that, he had served as director of Guangdong Nanyue Bank Co., Ltd.from May 2010 to March 2014 and chairman and general manager of Zhanjiang Evergreen Industry Co., Ltd.from May 1991 to November 2001.
Mr. Chen graduated from National University of Singapore (Singapore) in August 2001, majoring in business administration, and obtained a master's degree in business administration. In addition, Mr. Chen now serves as a member of the 12th Congress of National People's Congress, a member of the Standing Committee of the 12th Congress of Guangdong Provincial People's Congress, chairman of the 11th Session of Guangdong Federation of Industry and Commerce Executive Committee, vice chairman of the 12th Session of Chinese People's Political Consultative Conference Zhanjiang Committee and a member of the 11th Session of All-China Federation of Industry and Commerce.
 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Call Centre 961111 Micro Loans Services

© Guangzhou Rural Commercial Bank. All Rights Reserved. 粤ICP备11046781号