Contact Us | 中文
About GRCB

Board Of Directos

The Board of Directors of our Bank comprises 15 Directors, including three executive  Directors, seven non-executive Directors and five independent non-executive Directors. In accordance with the Articles of Association of our Bank, the Directors are elected for a term of three years and can be re-elected upon expiration of the term of office. The cumulative term of an independent non-executive Director shall not exceed six years.

 

 

EXECUTIVE DIRECTORS 

 

Mr. WANG Jikang, aged 55, was appointed as an executive Director of our Bank in December 2009 and appointed as chairman of our Bank in July 2013. He is mainly responsible for the overall work and operation strategy of our Bank and makes major decisions on the business. Mr. Wang has also served as chairman of our subsidiary Zhujiang Financial Leasing Co., Ltd.since December 2014.

Mr. Wang has approximately 20 years of experience in banking business operation and management. He joined our Bank in May 2005 and had served as vice president and director of Guangzhou Rural Credit Cooperative Union from May 2005 to October 2006, vice president and director of Guangzhou Rural Credit Cooperativefrom October 2006 to December 2009 and vice chairman and president of our Bank from December 2009 to July 2013. Prior to that, he had successively served as assistant to president and vice president of Guangzhou Commercial Bank Co., Ltd.(currently known as Bank of Guangzhou Co., Ltd.) from October 2001 to April 2005, in charge of the operation and management of the department under his supervision and principal staff member of bank management department and deputy chief of bank regulation department of operational management division of PBoC Guangzhou Branch from November 1997 to October 2001, being mainly responsible for the regulation of joint-stock commercial banks, policy banks and the postal savings bureau.

Mr. Wang graduated from Sun Yat-sen University(Guangdong, China) in December 1998, majoring in business administration, and obtained a doctor's degree in management. He obtained the qualification of senior economist accredited by Economic and Financial Professional Technical Position Evaluation Committee of PBoCin December 2001. He obtained the title of "2015 Guangzhou Financial Senior Management Talent" awarded by Guangzhou Senior Financial Talent Evaluation Leading Team Office in November 2015, "First Prize in Business Flow Optimization and Reorganization of Commercial Banks Tellers" and "Second Prize in Management Accounting System with the Core of Full-cost and Multi-dimensional Profit Accounting for Small and Medium Banks" of the 24th Guangdong Enterprise Management Modernization Innovation Achievements awarded by Guangdong Enterprise Management Modernization Achievement Evaluation Committee in November 2014, the title of "2013 Guangzhou Tianhe District Leading Talent of Innovation (2013 )" awarded by Organization Department of Guangzhou Tianhe District Party Committee of the Communist Party of China in January 2014, the title of "2010 (the Seventh) Guangdong Top Ten Influential Individuals in Economy" in the selection of Guangdong top ten outstanding business individuals jointly organized by Yangcheng Evening News Group, Southern Media Corporation, Yangcheng Evening News and Guangdong Television Station in January 2011 and the title of "Guangzhou Distinguished Expert" awarded by Guangzhou Municipal Party Committee of the Communist Party of China and Guangzhou Municipal People's Government in June 2008. In addition, Mr. Wang had served as a member of the 14th Congress of Guangzhou Municipal People's Congressand now serves as president of Guangzhou Finance Association and vice president of Guangdong Economic Institute.

 

 

Mr. YI Xuefei,aged 49, was appointed as vice chairman and an executive Director of our Bank in May 2014 and appointed as president of our Bank in July 2013. He is mainly responsible for the operational management of our Bank and is in charge of Compliance and Risk Management Department and Internal Audit Department.

Mr. Yi has over 20 years of experience in banking business operation and management. He joined our Bank in March 2006 and had served as deputy director of Guangzhou Rural Credit Cooperative Union from March 2006 to October 2006, deputy director of Guangzhou Rural Credit Cooperative from October 2006 to December 2009 and vice president of our Bank from December 2009 to July 2013. Prior to that, he had held a number of positions in China Construction Bank Corporationfrom March 1996 to March 2006, including deputy principal staff member, deputy section chief, assistant to director and deputy director of general office and deputy chief of funds and finance department of Guangzhou Branch from March 1996 to January 2000, vice president of Foshan Branch from January 2000 to December 2001, vice president of Dongguan Branch from December 2001 to April 2002, deputy general manager and general manager of financial planning department of Guangdong Branch from April 2002 to July 2005, being mainly responsible for plan assessment and financial management, and president of Shantou Branch from July 2005 to March 2006, being mainly responsible for the overall operation and management of Shantou Branch.

Mr. Yi graduated from Jiangxi University of Finance and Economics(Jiangxi, China) in July 1993, majoring in commerce and economy, and obtained a master's degree in economics. He graduated from Sun Yat-sen University in December 2010, majoring in executive business administration, and obtained a master's degree in executive business administration. He obtained the qualification of intermediate economist accredited by Guangzhou Branch of China Construction Bank Corporation in July 1996. In addition, Mr. Yi obtained the title of "2015 Guangzhou Financial Senior Management Talent" awarded by Guangzhou Senior Financial Talent Evaluation Leading Team Office in November 2015, "First Prize in Business Flow Optimization and Reorganization of Commercial Banks Tellers" and "Second Prize in Management Accounting System with the Core of Full-cost and Multi-dimensional Profit Accounting for Small and Medium Banks" of the 24th Guangdong Enterprise Management Modernization Innovation Achievements awarded by Guangdong Enterprise Management Modernization Achievement Evaluation Committee in November 2014 and the title of "2013 Guangzhou Tianhe District Outstanding Talent (2013 )" awarded by Organization Department of Guangzhou Tianhe District Party Committee of the Communist Party of China in January 2014.

 

 

Mr. WU Huiqiang,aged 52, was appointed as an executive Director of our Bank in May 2014 and appointed as vice president of our Bank in December 2009. He is mainly responsible for the coordination of the corporate and interbank finance segment and is in charge of Corporate and Interbank Risk Management Department and assists with the management of Strategic Planning Department.

Mr. Wu has approximately 20 years of experience in banking business operation and management. He joined our Bank in November 2008 and had served as deputy director of Guangzhou Rural Credit Cooperative from November 2008 to December 2009. Prior to joining our Bank, Mr. Wu had served as deputy general manager of Guangzhou Lingnan International Enterprise Group Co., Ltd.from June 2005 to November 2008, being mainly responsible for the management of general office, investment and security departments. Prior to that, he had held a number of positions in Guangzhou Commercial Bank Co., Ltd. from March 1998 to June 2005, including chief of human resources department and director of board office from March 1998 to February 1999, being mainly responsible for the overall work of human resources and board office, director of general office, director of board office and secretary to board of directors from March 1999 to July 2002, being mainly responsible for the daily work of general office and board office, vice president (person-in-charge) and president of Tianhe Sub-branch of Guangzhou Commercial Bank Co., Ltd. from July 2002 to February 2004, being mainly responsible for the overall work of sub-branch, as well as assistant to president and principal of finance college from February 2004 to June 2005, being mainly responsible for the work of security and non-performing assets.

Mr. Wu graduated from Hubei Institute of Finance and Economics(currently known as Zhongnan University of Economics and Law) (Hubei, China) in July 1985, majoring in infrastructure finance and credit, and obtained a bachelor's degree in economics. He graduated from Zhongnan University of Finance and Economics(currently known as Zhongnan University of Economics and Law) (Hubei, China) in July 1988, majoring in infrastructure economics, and obtained a master's degree in economics. He graduated from Jinan University(Guangdong, China) in January 2006, majoring in finance, and obtained a doctor's degree in economics. He obtained the qualification of senior economist accredited by Guangdong Provincial Human Resources Departmentin December 1998. In addition, Mr. Wu obtained the title of "2013 Guangzhou Tianhe District Distinguished Talent" awarded by Organization Department of Guangzhou Tianhe District Party Committee of the Communist Party of China in January 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NON-EXECUTIVE DIRECTORS

 

 

 

 

 

 

Mr. SU Zhigang, aged 58, was appointed as a non-executive Director of the Bank in December 2009.

Mr. Su founded Guangdong Chimelong Group Co., Ltd.in April 2000 and has served as chairman since its establishment. The scope of business of Guangdong Chimelong Group Co., Ltd. is project planning and investment, and business operation and management. Mr. Su has successively established Xiangjiang Seafood Restaurant, Panyu Xiangjiang Hotel, Guangzhou Chimelong Safari Park, Guangzhou Chimelong Hotel, Zhuhai Hengqin Chimelong Ocean Kingdom, Chimelong Hengqin Bay Hoteland Chimelong Circus Hotelsince August 1989, providing theme park, hotel, business exhibition, catering, leisure entertainment and other services.

Mr. Su obtained the award of "2016 Circus Art Ambassador (2016 )" from World Circus Unionin January 2016, "2015 Top Ten News-making Individuals in Chinese Tourism" elected by China Tourism Associationin December 2015, "Outstanding Contribution Award in Chinese Tourism - Fei Ma Award" awarded by China National Tourism Administrationin May 2015, the title of "Heart-touching Individual in Guangdong within 30 Years after Reform and Opening-up" awarded by Propaganda Department of Guangdong Provincial Committee of the Communist Party of Chinain October 2008 and the title of "Guangdong Top Ten Influential Individuals in Economy" jointly awarded by Guangdong Provincial Development and Reform Commissionand Guangdong Federation of Industry and Commercein January 2008. In addition, Mr. Su now serves as a member of the 12th Session of the National Committee of the Chinese People's Political Consultative Conference, vice chairman of All-China Federation of Industry and Commerceand vice chairman of Guangdong Federation of Industry and Commerce. He had also served as a member of the 9th and the 10th Congress of National People's Congress, vice chairman of the 11th Session of Chinese People's Political Consultative Conference Guangzhou Committeeand president of the 12th and the 13th Session of Guangzhou Federation of Industry and Commerce Executive Committee.

 

Mr. SHAO Jianming, aged 53, was appointed as a non-executive Director of the Bank in December 2009. He joined the Bank in October 2006 and had served as council member of Guangzhou Rural Credit Cooperative.

Mr. Shao has served as chairman of Guangzhou Yuexiu Highsun Small-loan Co., Ltd.("Highsun Small-loan") since May 2009, chairman of Guangdong Highsun Group Co., Ltd.(formerly known as Maoming Yongye (Group) Co., Ltd.) (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000861) since August 2003 and chairman of Guangzhou Highsun Enterprises Group Corp.since April 1996. Prior to that, he had served as manager of Highsun Wool Fabric Malland deputy manager of Guanlv Fashion Companyfrom October 1988 to March 1991.

Mr. Shao graduated from Hong Kong Baptist University (Hong Kong) in December 2001, majoring in business administration, and obtained a master's degree in business administration. He graduated from Grenoble School of Management (France) in August 2015, majoring in business administration, and obtained a doctor's degree in business administration. Mr. Shao obtained "National May 1st Labor Medal" awarded by All-China Federation of Trade Unionsin April 2016. He was elected as "Top 10 Outstanding Individuals in the 2nd Global Cantonese Campaign by Global Cantonese Associationin December 2015 and "2014 Top 10 Outstanding Individuals in Chinese Culture Management" by China Culture Administration Associationin May 2015. In addition, Mr. Shao now serves as a member of the 12th Congress of Guangdong Provincial People's Congress, a member of the Standing Committee of the 14th Congress of Guangzhou Municipal People's Congress, vice chairman of the 14th Session of Chinese People's Political Consultative Conference Guangzhou Yuexiu District Committee, vice chairman of Guangzhou Federation of Industry and Commerce and president of Guangdong Chamber of Private Enterprise.

 

Mr. LI Fangjin, aged 54, was appointed as a non-executive Director of the Bank in May 2014.

Mr. Li has served as chairman of Guangzhou Finance Holdings Group Co., Ltd.since March 2016, chairman of Guangzhou Finance Holdings Huadu Financial Investment Co., Ltd. since December 2015, chairman of Guangjin Zhongying (Sanming) Fund Investment Co., Ltd. since September 2015, chairman of Guangzhou Finance Holdings Capital Management Co., Ltd.since March 2015, independent non-executive director of Guangzhou Automobile Group Co., Ltd. (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 601238; listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 2238) since December 2013, chairman of Legend Financial Leasing Co., Ltd. ("Legend Financial") since June 2013 and chairman of Wanlian Securities Co., Ltd.since November 2004.Prior to that, he had served as chairman of Guangzhou Legend Reloan Co., Ltd. from September 2013 to September 2016, chairman of Guangzhou Equity Exchange from August 2012 to June 2015, director, deputy general manager, general manager of Guangzhou Finance Holdings Group Co., Ltd. successively from September 2007 to March 2016, vice chairman of Bank of Guangzhou Co., Ltd. from September 2005 to July 2016, president and chairman of Guangzhou Guangyong State-owned Assets Management Co., Ltd. from September 2004 to December 2014 and head of international department of CSRC Guangdong Office from July 1997 to April 2000.

Mr. Li graduated from South China Normal University(Guangdong, China) in July 1987, majoring in English, and obtained a bachelor's degree in arts. He graduated from Capital University of Economics and Business (Beijing, China) in January 2003, majoring in finance, and obtained a master's degree in economics. In addition, Mr. Li obtained the qualification of senior management of securities company accredited by CSRC in September 2005.

 

Mr. ZHENG Shuping, aged 52, was appointed as a non-executive Director of the Bank in December 2009.

Mr. Zheng has served as deputy general manager, general manager and vice chairman of Guangzhou Pearl River Enterprises Group Co., Ltd.since February 2004and its chairman since July 2006, deputy general manager, general manager and director of Guangzhou Pearl River Industrial Development Co., Ltd.(listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600684) since June 1998 and its chairman since June 2003. Prior to that, he had served as director and deputy general manager of Hainan Pearl River Enterprises Holdings Co., Ltd., director of Hainan Branch of Guangzhou Pearl River Foreign Investment Architectural Designing Institute and general manager of Hainan Pearl River Supervision Company (currently known as Hainan Zhujiang Project Surveillance Co., Ltd.) from July 1995 to June 1998.

China) in July 1986, majoring in architecture, and obtained a bachelor's degree in engineering. He graduated from Hong Kong Baptist University in December 2003, majoring in business administration, and obtained a master's degree in business administration. He graduated from Sun Yat-sen University in December 2010, majoring in executive business administration, and obtained a master's degree in executive business administration. In addition, Mr. Zheng obtained the title of "2015 Yuexiu District Senior Talent for Key Enterprises" awarded by People's Government of Guangzhou Yuexiu District in February 2016 and the title of "Outstanding Innovative Entrepreneur of Guangdong Province" awarded by Guangdong Provincial Enterprise Confederationand Guangdong Provincial Association of Entrepreneurs in November 2013. In addition, Mr. Zheng now serves as executive vice president of Guangdong Real Estate Association.

 

Mr. ZHU Kelin, aged 54, was appointed as a non-executive Director of the Bank in December 2009.

Mr. Zhu has served as director of Guangdong Pearl River Investment Management Group Co., Ltd.since January 2013, vice chairman and non-executive director of Shanghai Electric Group Company Limited (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 601727; listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 2727) since March 2004, and director and chairman of Guangdong Pearl River Investment Co., Ltd.since June 1999. Prior to that, he had served as director of Pearl River Life Insurance Co., Ltd.from January 2013 to August 2016, director of Guangdong Pearl River Financial Investment Co., Ltd. from October 2009 to June 2015, vice chairman of Guangdong Zhujiang Investment Holdings Group Co., Ltd from February 2008 to July 2011 and chairman and general manager of Fengchi Investment Co., Ltd. successively from May 2007 to May 2015.

Mr. Zhu graduated from Western Sydney University (Australia) in August 2002, majoring in business administration, and obtained a master's degree in business administration.

 

Mr. ZHANG Yongming, aged 44, was appointed as a non-executive Director of the Bank in May 2014.

Mr. Zhang has served as vice chairman and general manager of Aotecar New Energy Technology Co., Ltd(listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002239) from November 2015 to June 2016 and its chairman since June 2016, chairman of Nanjing Aotecar Refrigerator Co., Ltd.(currently known as Nanjing Aotecar New Energy Technology Co., Ltd.)and executive director of Nanjing AotecarXiangyun Refrigerator Co., Ltd.since March 2013, respectively. He has served as executive director of Tibet Tianyou Investment Co., Ltd., Tibet Xinyu Investment Co., Ltd.and Tibet Aotecar Investment Co., Ltd. since December 2015, respectively, chairman of YSY (Shanghai) Pharmaceutical Co., Ltd.from November 2015 to October 2016 and its director since October 2016, executive director of Jiangsu Tianyou Jin'gan Investment Co., Ltd. since January 2013, executive director of Beijing Tianyou Innovative Investment Co., Ltd.since December 2012, executive director of Guangzhou Tianfu Investment Co., Ltd.(currently known as Guangdong Yongming New Energy Technology Co., Ltd.) since November 2012, chairman of Beijing Tianyou Investment Co., Ltd. since March 2011, executive delegate of Beijing Century Tianfu Venture Capital Investment Center (Limited Partnership) () since May 2010, chairman of Wuhan Shiji Jinyuan Pawn Co., Ltd.since May 2009 and executive director and general manager of Beijing Changjiang Xingye Assets Management Co., Ltd. since March 2008. Prior to that, he had served as director of WOWO LIMITED (listed on NASDAQ, stock code: JMU) from July 2014 to September 2015 and director of Changshu Automotive Trim Co., Ltd.from November 2012 to April 2016.

Mr. Zhang graduated from China Europe International Business School (Shanghai, China) in September 2005, majoring in executive business administration, and obtained a master's degree in business administration.

 

Mr. LIU Guojie, aged 46, was appointed as a non-executive Director of our Bank in September 2016.

Mr. Liu has served as chairman and president of Guangzhou Haojin Group Co., Ltd.since March 2002, chairman and president of Guangzhou Haojin Motorcycle Co., Ltd.since June 1999 and chairman of Guangzhou Zengcheng Xinyue Finance Co., Ltd. ("Xinyue Finance") since January 2010. Prior to that, he had served as chairman and general manager of Zengcheng Haojin Trading Co., Ltd. from August 1995 to May 1999.

Mr. Liu graduated from Guangdong Academy of Social Sciences(Guangdong, China) at postgraduate's level in July 2002, majoring in economic management. He obtained the title of "Distinguished Entrepreneur of Private Enterprises in Guangzhou" awarded by People's Government of Guangzhou Municipality in October 2006. In addition, Mr. Liu now serves as a member of the 14th Congress of Guangzhou Municipal People's Congress.

 

 

 

INDEPENDENT NON-EXECUTIVE DIRECTORS

 

 

 

 

Mr. SONG Guanghui, aged 55, was appointed as an independent non-executive Director of the Bank in May 2014.

Mr. Song has successively served as associate professor, professor and doctoral tutor in School of Business Administration of South China University of Technology since November 1996, being mainly engaged in teaching of the studies of investment, merger and acquisition and asset management. Prior to that, he had successively served as director of office of management headquarters and general manager of research and development department of China Southern Securities Co., Ltd. (Guangzhou Branch) from June 2000 to April 2002 and teaching assistant, deputy director of International Economic Department, associate professor and acting director of foreign affairs office and international culture exchange and education center in Henan University of Economics and Finance (currently known as Henan University of Economics and Law) from December 1988 to October 1996.

Mr. Song graduated from Renmin University of China(Beijing, China) in July 1983, majoring in statistics, and obtained a bachelor's degree in economics. He graduated from Renmin University of China in July 1989, majoring in statistics, and obtained a master's degree in economics in October 1989. He graduated from Renmin University of China in July 1998, majoring in statistics, and obtained a doctor's degree in economics.

 

Mr. LIU Heng, aged 52, was appointed as an independent non-executive Director of the Bank in May 2014.  

Mr. Liu has served as professor of Law School of Sun Yat-sen University since September1997, director of Institute of Administrative Law since April 2000 and doctoral tutor since June 2003, being mainly engaged in teaching and research. He has successively held a number of positions in Sun Yat-sen University since June 1988, including teaching assistant, lecturer and associate professor of Law School from June 1988 to August 1997, deputy dean of Department of Law from April 1996 toJanuary 2000, dean of Law School from February 2004 to October 2008 and deputy dean of Graduate School from October 2008 to September 2010. In addition, Mr. Liu has served as independent director of By-Health Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300146) since September 2014, independent non-executive director of Guangdong Join-Share Financing Guarantee Investment Co., Ltd. (listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 1543) since June 2014, independent director of Dongguan Securities Co., Ltd.since August 2010, independent director of Guangdong Kaiping Chunhui Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000976) from September 2008 to September 2014, independent director of Guangzhou Pharmaceutical Group Co., Ltd.since April 2007, independent director of Shenzhen Yantian Port Holdings Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000088) from September 2003 to September 2007, independent director of Guangdong Fenghua Advanced Technology (Holding) Co., Ltd (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000636) from October 2003 to July 2010 and independent director of Dongguan Development (Holdings) Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000828) from October 2002 to June 2008.

Mr. Liu graduated from Zhongnan Institute of Politics and Law(currently known as Zhongnan University of Economics and Law) (Hubei, China) in July 1985, majoring in law, and obtained a bachelor's degree in law. He graduated from Zhongnan College of Political Science and Law in July 1988 and obtained a master's degree in law. He graduated from Sun Yat-sen University in June 1998, majoring in enterprise management, and obtained a doctor's degree in economics. He undertook his post-doctoral research work in legal studies in Wuhan University(Hubei, China) from September 1998 to January 2001. In addition, Mr. Liu passed the National Lawyer Qualification Examination of the PRC and obtained the qualification of lawyer (parttime) accredited by Department of Justice of Guangdong Province in December 1988. 

 

Mr. LIU Shaobo, aged 56, was appointed as an independent non-executive Director of the Bank in May 2014.  

Mr. Liu has served as professor and doctoral tutor of Department of Finance of School of Economics of Jinan University since December 1995, being engaged in teaching and research of capital market and corporate finance for a long term. He has held a number of positions in Jinan University since June 1986, including lecturer in Department of Economics. In addition, Mr. Liu had served as independent director of Dongguan Development (Holdings) Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000828) from April 2015 to January 2016, independent director of Guangzhou Donlinks Grain & Oil Co., Ltd. (currently known as Donlinks International Investment Co., Ltd., listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000893) from April 2014 to December 2015, independent director of Guangzhou Development Group Incorporated (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600098) from May 2011 to December 2015, independent director of Guangzhou Canudilo Fashion and Accessories Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002656) from December 2008 to December 2014 and independent non-executive director in Guangdong Yueyun Transportation Company Limited (listed on Hong Kong Stock Exchange, stock code: 3399) from June 2004 to June 2016.

Mr. Liu graduated from Jinan University in July 1986, majoring in political economics, and obtained a master's degree in economics. He graduated from Sun Yat-sen University in June 2006, majoring in enterprise management, and obtained a doctor's degree in management.

 

Mr. ZHENG Jianbiao, aged 52, was appointed as an independent non-executive Director of the Bank in May 2014.

Mr. Zheng has served as partner and member of Partner Management Committee of Grant Thornton Chinasince September 1998, being mainly responsible for work of auditing, taxation and consultancy. Prior to that, he had worked in Beijing Jingdu Public Accounting Firmand had served as deputy director from April 1994 to September 1998. In addition, Mr. Zheng has served as independent director of Beijing Oriental Jicheng Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002819) since July 2015, independent director of Maoming Petro-Chemical Shihua Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000637) from May 2014 to September 2016, independent director of Shandong Wohua Pharmaceutical Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002107) from April 2012 to January 2016 and independent director of Tianjin Jinbin Development Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 000897) from June 2008 to April 2014.

Mr. Zheng graduated from Beijing College of Economics(currently known as Capital University of Economics and Business) (Beijing, China) in July 1987, majoring in public finance, and obtained a bachelor's degree in economics. He graduated from Research Institute for Fiscal Science of the MOF(currently known as Chinese Academy of Fiscal Sciences) (Beijing, China) in December 2000, majoring in public finance, and obtained a master's degree in economics. He graduated from Tsinghua University(Beijing, China) in July 2007, majoring in executive business administration, and obtained a master's degree in executive business administration. In addition, Mr. Zheng now serves as a member of Expert Consultancy Committee of Merger and Restructuring of Listed Companies of CSRC.

 

Mr. YUNG Hin Man Raymond, aged 56, was appointed as an independent non-executive Director of the Bank in September 2016.

Mr. Yung has served as chief executive officer of L.R. Capital Group and senior advisor of PricewaterhouseCoopers, respectively, since July 2016. Prior to that, he had served as managing partner of China financial services group of PricewaterhouseCoopers from September 2002 to June 2016 and was a board member in regions of China, Hong Kong, Singapore and Taiwan concurrently from July 2013 to June 2016. He had served as partner of Arthur Andersen from September 1991 to July 2002 and a member of the Banking Advisory Committee of Hong Kong Monetary Authority concurrently from December 1996 to August 2002. He had successively held a number of positions in Arthur Andersen from June 1980 to June 2002. He was seconded to the Office of the Commissioner of Banking of Hong Kong (currently known as Hong Kong Monetary Authority) as accounting and internal control special advisor from July 1991 to February 1993.

Mr. Yung graduated from Hong Kong Polytechnic University (Hong Kong) in November 1980 and obtained a higher diploma in accounting. In addition, Mr. Yung has been an Australia certified public accountant accredited by CPA Australia since September 1990, a Hong Kong certified accountant accredited by the Hong Kong Society of Accountantssince July 1983 and a UK chartered accountant accredited by the Association of Chartered Certified Accountants since March 1983..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Call Centre 961111 Micro Loans Services

© Guangzhou Rural Commercial Bank. All Rights Reserved. 粤ICP备11046781号